O živlech

Vše, co bylo stvořeno, jak makrokosmos, tak i mikrokosmos, tedy velký a malý svět, se vytvářelo působením živlů. Proto se při postupném zasvěcování budeme zabývat nejdříve těmito silami, abychom poznali jejich hloubku a rozmanitost.

Okultní literatura přinesla o živlových silách dosud pramálo, takže jsem se rozhodl zpracovat dokonale toto ještě neobjasněné vědecké pole a odhrnout závoj, který tyto vesmírné zákony zastírá. Je to velmi zodpovědný úkol, neboť není snadné přesvědčit nezasvěcence natolik, aby o bytí a působení živlů získali nejen vědomosti, ale aby byli sami později schopni tyto síly také ovládat.

Celý vesmír se rovná hodinovému stroji s kolečky do sebe zapadajícími a vzájemně na sobě závislými. I samotný pojem božství, jakožto nejvýše chápatelného bytí, lze rozčlenit v aspekty, odpovídající ostatním živlům.

Nejstarší orientální spisy označují živly jako Tatvy. Naše evropská literatura věnuje těmto Tatvám pozornost jen natolik, že upozorňuje na jejich dobré účinky a varuje před neblahými, tj. uvádí, co je záhodno konat za vlády Tatev nám příznivých a čeho se máme nutně vyvarovat při proudění Tatev nám nepříznivých. O správnosti této skutečnosti nelze nijak pochybovyt, avšak vše, co bylo dosud uveřejněno, se týká jen nepatrného aspektu všech živlových účinků. Jak lze účinky živlů zjistit pro osobní potřebu, je povětšině uvedeno v astrologických spisech.<br>My však hodláme vniknout hlouběji do tajemství živlů a zvolíme proto jiný klíč, který je sice analogický s astrologickým, nemá s ním však nic společného. O této velké tajné vědě živlů píše již nejstarší kniha moudrosti, kniha tarotu, kde je na první stránce zobrazen mág, jenž ukazuje na živly a jejich zvládnutí. Na této první kartě symbolizuje:

meč- živel ohně

pohár- živel vody

a mince- živel země.

Z toho vidíme, že již v antických mystériích byl právě mág určen pro první kartu tarotu a zvládnutí živlů zvoleno za první zasvěcovací akt.

Zachovávaje tuto tradici věnuji proto i já pozornost především živlům. Jak z dalšího poznáme, je klíč k nim univerzálním prostředkem, jímž můžeme řešit všechny vyskytnuvší se problémy. Pořadí Tatev je dle indického přiřazení následující:

Akáša- princip éteru

Tejas- princip ohně

Vaju- princip vzduchu

Apas- princip vody

Prithivi- princip země

Indická nauka praví, že čtyři hrubší Tatvy vznikly z Tatvy páté, tedy z akášického principu. Akáša je tudíž princip příčiny a můžeme ji pokládat za sílu pátou, za tak zvanou kvint- esenci. O akáše, jakožto nejjemnějším živlu se dočtete příště. Také specifické vlastnosti ostatních živlů budou příště blíže rozvedeny.

Je to vskutku nelehký úkol, rozebrat dokonale ono velké ¨tajemství stvoření a vyjádřit to kromě toho slovy tak, aby každý mohl vniknout až do jádra věci a utvořit si vlastní obraz.

Už dříve jsem si všimla, že na těchto stránkách je hodně zajímavého k přečtení, ale nějak tuo tu neberete vážně. Nemůžete např. astrálně cestovat a pokoušet se o evokaci bez poznání vlastního já (introspekce), bez předchozího ovládnutí svých myšlenek a svých činů, bez soustavného dennodenního cvičení… Prostě to nejde, jen tak si říct: “Budu vyvolávat duchy.” Musíte pochopit jejich podstatu, co vlastně jsou a ne je sobecky využívat. Taky pochybuji, že se vám to i někdy vůbec povedlo. Museli byste být neuvěřitelně magicky nadaní! Pokusím se vám tedy přiblížit magické zasvěcování pomocí knihy pana Františka Bardona – Brána k opravdovému zasvěcení.

Chani


Archiv komentářů pro tento článek:

2002-07-01 23:23:51 Re: O živlech
Flákáš to holka, na první kartě je samozřejmně i živel vzduchu i akašický princip ( ten je malinko skovaný ).

J.2002-07-02 19:39:02 Re: O živlech
Článek až na pár malých nesrovnalostí hezký. Jen se obávám, že převyprávět Františka Bardona lépe, než to dokázal on sám, bude asi velmi těžké...
Tak tedy hodně štěstí!
AREX


2002-07-11 19:18:26 Re: O živlech
Na první kartě jsou všechny živly a samozřejmě i Akáša, nikdy jsem netvrdila nic jiného.
Chani
Chani

2003-04-09 21:22:06 Re: O živlech
Bude nějaké pokračování? Jestli už tu je tak ho nemůžu najít.

A ještě by mě zajímalo jestli se dá ta kniha od F. Bardona sehnat někde na netu.


4/5 - (2 votes)

Shlédnutí: 25

Napsat komentář