Recenze: D.J.Conwayová – Tajemná magická kočka, Volvox Globator, Praha 1999

Málokteré zvíře vyvolává v lidech tak Různorodé pocity jako kočka. Kočky byly po celá staletí předmě-tem obdivu, inspirace, strachu i posvátné úcty.Kočky jsou tajemná mystická stvoření, jež dovedou vycítit zemětřesení, sopečné výbuchy a bouřky, reagují na strašidelná místa a vůbec nás vyvádějí z konceptu tím, jak citlivě identifikují to, co nemůžeme vidět. Jejich inteligence a vznešené způsoby nás uchvacují, jejich nevyzpytatelný pohled a přirozeně nemilosrdný instinkt nás uvádění v běs.’, ‘Málokteré zvíře vyvolává v lidech tak Různorodé pocity jako kočka. Kočky byly po celá staletí předmě-tem obdivu, inspirace, strachu i posvátné úcty.Kočky jsou tajemná mystická stvoření, jež dovedou vycítit zemětřesení, sopečné výbuchy a bouřky, reagují na strašidelná místa a vůbec nás vyvádějí z konceptu tím, jak citlivě identifikují to, co nemůžeme vidět. Jejich inteligence a vznešené způsoby nás uchvacují, jejich nevyzpytatelný pohled a přirozeně nemilosrdný instinkt nás uvádění v běs.
Většina lidí má kočky buď v oblibě nebo je nesnáší. Je jen málo těch, kterým jsou lhostejné. Milovníkům koček se říká ailurofil, těm, co kočky nesnášejí nebo se jich bojí, ailurofob.

Kočka, anglicky Cat, německy Katze, fransouzsky chato, italsky gatto, španělsky gato, islandsky kottur, polsky kot, arabsky gittah, nubijsky kadiz, turecky kedi má etymologický základ stejný jako naše slovo chuť, německé handeln, a má blízko ke spojení písmen HT, označující hátu, dům, německy Haus, ang-licky House (písmena T a S přecházejí v různých i stejných jazycích jedno v druhé, tak jako K přechází v CH a odtud opět v H). Souvisí s významy dům, úkryt. Zdá se proto i z etymologického hlediska, že kočka ukrývá mnohé.

Příběhy o kočkách, magie okolo koček, rady chovatelům koček – mnohdy velice starého data – historie koček, jejich uctívání i pronásledování, kočičí božstva i kočičí upíři, druhy koček, vše o kočkovitých šel-mách, jak se kočky domlouvají, jak je stavěno jejich tělo. Toto vše je v příjemné knížečce o kočkách.

Tak třeba kočičí magie. Je to druh zaříkávání, který může být prováděn žertovným způsobem nebo vážně, tak jak to situace vyžaduje. Je to další způsob praktikování magie, jejímž smyslem je pomoci mágovi lépe porozumět toku energie, která volně proudí vesmírem. Kočky, stejně jako mnohá jiná zví-řata, jsou si dokonale vědomy těchto neviditelných energetických proudů a navíc mají silné telepatické spojení s člověkem. Ti, kdož se z nějakého důvodu obávají magie, mohou tento problém překlenout právě praktikováním kočičí magie, která otevírá brány do vyšších světů.

Lea


Archiv komentářů pro tento článek:

2001-01-15 16:42:57 Re: Recenze: D.J.Conwayová - Tajemná magická kočka, Volvox G
Zajímavé


4.2/5 - (4 votes)

Shlédnutí: 17

Napsat komentář