Kníže Vlad Bela Dracula IV.

Vlad se narodil jako nejstarší syn knížete III. z rodu Draků, též nazývaný “Ďábel”, roku 1431 v ponurém městě zvaném Sighisoara. Ta ležela v panství Lugosi u řeky Olt, ale k tomu se vrátíme až později. Jeho matka byla zrovna na cestách po své zemi a když měla porodit, koupila náhodný dům, který jí zrovna přišel do cesty. Ten dům stál a ještě stojí v kovářské ulici, byl vyhlášen státní památkou.

Vlad byl vychováván v nejtvrdší době a proto dostával od mužů tvrdou sparťanskou výchovů – zacházení s mečem, lukem a hlavně v té době musel ovládat jízdu na koni, která byla předností pro šlechtické rody.

O Vladových 13. narozeninách se jeho otec spojil s Turky a ti pak zajali Vlada a jeho bratra Rada, protože se obávali zrady ze strany Vlada III.

V šestnácti letech Vlad utekl ze zajetí a vrátil se do rodné Transylvánie. Když dorazil na svůj hrad Bran, našel jen hrob svého otce a zpustošenou Transylvánii. Byl to smutný mladík, v kterém zuřila touha po pomstě.

Během několika měsíců dal dohromady svou zemi, vyhnal loupežníky, chudobu a dal dohromady velkou armádu o neuvěřitelném počtu vojáků.

V roce 1456 byl oficiálně korunován na knížete Transylvánie a Karpat. Roku 1457 založil hlavní město Rumunska “Bukureš”. Roky plynuly a Vlad nastolil ve své zemi mír a spravedlnost. Vraždu či znásilnění trestal stejným způsobem – naražením na kůl.

20.září 1459 nechal Vlad vybudovat na strategickém místě pevnost zvanou Poenari, ke které se můžete podívat ještě dnes (pokud zvládnete vyjít 1531 schodů). Roku 1462 začali Turkové pronikat do Evropy a snažili se vymýtit křesťanství a prosadit Islám. To, ale nechtěl dovolit papež Pius II., který požádal o pomoc knížete Dráculu. Vlad se ihned ujal své výzvy a vyrazil do boje s Turky.

Válka trvala mnoho let a prolilo se hodně krve.Ze začátku bylo vidět, že Kníže pokoří Turky a dovede svůj národ k vítězství. V roce 1475 umírá jeho bratr Radu na nevyléčitelnou nemoc – syfilis.

Po roce 1475 byl Vlad zatlačen a poté oblehán na svém hradě Poenari. Vlatně byl odříznut od okolního světa i od své milované manželky.

Hrad byl zcela nedobytný a tak Turci přišli s velice podlou léčkou. Poslali knížeti dopis, že jeho manželka spáchala sebevraždu. Na to Vlad odpověděl velice tvrdě. Sjednotil poslední zbytky své nemilosrdné armády a vyrazil zpět do boje. Cestou se k němu přidávali další a další. Zanedlouho byl ale poražen. Někdy kolem roku 1476 se ztrácejí stopy po Vladově životě…

Rod Dráculů

Dráculové patří mezi nejstarší rody, jejichž dynastie pochází od vojvody Mircey, který usedl na trůn roku 1400.

Vlad IV. Přebíral vládu nad zemí od svého otce Vláda III. Nástupce Vláda IV. Byl Dracula V. Mihnea cel Rau a ten vládl zděděné zemi až do roku 1529, kdy ho svrhli vzbouření bojaři v Sibiu.

Rod Draculů ovládal černou a stříbrnou magii, jako málokdo. Přesto, že byli mocný a vznešený rod, tvrdilo se o nich, že uzavřeli dohodu z ďáblem.

Tajemství magie si osvojovali v Schalamonce uprostřed hor nad Nagyszebenským jezerem. Zde si ďábel vybíral každého desátého ze svých učedníků jako svou oběť. Nejdříve je zahrnul dary a poznáním a pak jejich život nechal ztroskotat na nástrahách osudu. O Vladovi se tu hovoří jako o statečném, lstivém a chytrém “člověku”.

Název vampír byl znám v Transylvánii odjakživa a byl také spojován s rodem Dráculů.

Závěr si o tom všem můžete udělat sami, a kdo mi nevěří, tak je to jeho věc – já pravdu znám…

Martin Janda

Ilustraci zaslal autor článku.


Archiv komentářů pro tento článek:

2001-08-16 16:45:27 Re: Kníže Vlad Bela Dracula IV.
Může to být pravda ale kolik je dochovaných důkazů? Zajímalo by mě pár knih kde je zmínka a když si to přečtu v knize, pak uvěřím.


2001-09-04 19:38:05 Re: Kníže Vlad Bela Dracula IV.
Tento článek mě naprosto nadchnul...
je to spousta zajímavých informací o kterých bych se ráda dozvěděla víc...
Pavča

2003-11-04 12:12:59 Re: Kníže Vlad Bela Dracula IV.
Ahoj!
Nwvím jestli jsi četl Knihu Nosferatu, ale chtěla bych tě upozornit na jednu maličkost. VLAD IV byl sice Dracula, ale nejmenoval se Bela. Bela Lugosi byl herec, který hrál Draculu jako první v divadle a potom i ve filmu. Sice Belu Lugosiho považovali za Draculu ,ale Dracula to nebyl. Pokud se pletu tak odpus´t, ale tak jsem to četla já.
Pa pa můj Email-L..I..L..I..T..H@seznam.cz
San

2004-02-28 09:01:12 Re: Kníže Vlad Bela Dracula IV.
s tím Belou souhlasím...
případně si nejsem moc jist s tou magií, ale četl jsem dost zajímavých článků na téma Dracula a tady jsou některé z nich:

http://www.gothicparty.wz.cz/vlad.htm

http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200021/SO21a00c.asp

http://www.volny.cz/pombob/upiri/ - toto jsem přiznávám moc nečetl

pak jsou tu stránky vysvětlující záměnu vampýrismu za nemoc:

http://ova.comp.cz/sci-fi/science/veda102.htm

http://mujweb.atlas.cz/www/gnom/upiri.htm - všimněte si fotky na konci textu

Fanoosch (fanoosch@centrum.cz)


3/5 - (2 votes)

Shlédnutí: 34

Napsat komentář