O únavě a lenosti

Jsem unavený. Nebo si alespoň myslím, že jsem unavený (míním chvíli, kdy toto píši) a to je otázka, jež mě trápí a na kterou bych rád znal odpověď: Jak je možné rozeznat únavu a lenost?

Ovšem, řeknete, únava je stav objektivní, způsobený reálnými příčinami, zatímco lenost je záležitost subjektivní, způsobená podléháním slabostem. Jenže – jak zřejmě okusil každý z nás – lžeme sami sobě často a účinně, takže můžeme obojí snadno zaměnit. Tedy hledat pro lenost objektivní důvody a vydávat (si) ji za únavu, ale i (ač je to méně časté) pokládat únavu za pouhou lenost a přepínat se za hranice možností (problém workholiků). Navíc jedno často přechází v druhé. Snad všichni známe únavu z lenosti a nicnedělání a víme také, že únava může vést k lenosti, pokud oprávněný odpočinek začneme neúměrně protahovat.

Co s tím? Upřímně řečeno, nic kloudného mne nenapadá, jsem už opravdu hodně unavený. Nebo…?

Jaroslav


Archiv komentářů pro tento článek:

2002-03-21 16:12:26 Re: O únavě a lenosti
Prva vec, aby sa clovek prinutil nieco robit je, aby chcel nieco dosiahnut. Ak si apaticky a na nicom ti nezalezi, pokojne pokracuj vo svojej unave a nicnerobeni. To ale nebude tvoj pripad, pretoze ta tvoja lenivost/unava hneva, vies ze zivot ponuka nieco viac, len si sa este nedostal k tomu demu, ktore by ti to ukazalo. Alebo sa ti zda, ze jedine veci o ktore stojis su nedosiahnutelne. Nic z toho nemusi byt pravdou a moznost ako sa o tom presvedcit je skusit to. Ak sa to aj nepodari, aspon nebudes mat vycitky svedomia ze si nic neskusil a nic nerobil.
Musis si stanovit nejaky ciel, a snazit sa dosiahnut. Bez ohladu na to, ci po nom tuzis alebo nie. Casom si ho oblubis. A ked ho nedosiahnes, aspon ti nebude luto. Stav bez vasne je vsak na dosahovanie cielov najlepsi.
Ak si stanovis konkretny ciel, nebudes sa len bezradne potlkat naokolo a budes mat konkretnu predstavu co mas robit. Prinut sa, pozbieraj vsetky zvysky svojej discipliny, predstavuj si vyhody ktore budes pozivat z naplnenia ciela. A ked zacnes na sebe tvrdo pracovat, zacnes pocitovat radost. Dni pre teba nebudu stratene a vytvoris si v zivote urcitu strukturu. Mat svoj ciel a ist za nim, to je skutocny zivot. Nie bezcielne prezivanie.
Drzim palce
V.


Shlédnutí: 24

Napsat komentář