Učíme se snadno

Jsme tady na Zemi proto, abychom se učili. Je to donekonečna omílaná pravda ve většině duchovní literatury. Má to pokračování. Kdo to nepochopí a neučí se DOBROVOLNĚ, ten může být k určení nakonec DONUCEN. I takovými zdánlivě odtažitými prostředky, jako je v současnosti medializovaná nemoc šílených krav BSE, resp. kulhavka a slintavka mají nám něco naznačit o našem vztahu ke konzumaci masa a ke zvířatům obecně, ale i AIDS, rakovina, úrazy, všemožná utrpení atd.

Teď však nejeden čtenář zavětří v uvedeném čertovo kopýtko. Jak jde donucení (zde učit se) dokupy se svobodou – svobodní vůlí – člověka? Je tedy člověk svobodný nebé není? Dostaneme se tak nakonec k tomu, jak charakterizovat pod vlivem výše uvedeného svobodu člověka.
Oslovily mě následující slova:

Svoboda neznamená prostě jít a dělat si, co chci. To dokáže každý a spousta lidí to také dělá. Svoboda znamená MÍT SÍLU K TOMU, ABYCH DĚLAL TO, CO VÍM, ŽE BYCH DĚLAT MĚL. Většina lidí ví, co by měli dělat, ale nemají k tomu sílu. Jsou jako svázáni.

Tímto konstatováním ale nechci nikoho – kdo zatím tohle neakceptuje – odsoudit, ani jinak ostrakizovat. Třeba je to tím, že tady na Zemi byl mnohem méněkrát než vy nebo já.

Dlouhá léta byl u nás zdůrazňován citát, že svoboda je poznaná nutnost. Není to zvláštní, že to řekl Karl Marx. Dá se s ním však nesouhlasit?
A ještě jedna názorná charakteristika: Jsme jako koně v ZOO, můžou běhat dopředu, dozadu a stranou zcela volně, avšak určitou hranici překročit nemohou.

Nehodný


Archiv komentářů pro tento článek:

2001-03-04 17:35:09 Re: Učíme se snadno
No podle me znamena svoboda trochu neco jineho:
Svoboda znamená být ve stavu kdy sám chceš dělat to co je zapotřebí udělat v souladu se stvořením (vesmírem, bohem - doplň si co chceš)....
Nelisi se to o moc ale o trochu ano :-))
Ariael

2001-03-05 01:59:59 Re: Učíme se snadno
Dělej, co ty chceš, ať je cele Zákon.

Slova Mistra Theriona z Knihy Liber Al Vel Legis

Domnívám se, že toto je dostatečná odpověď na téma svoboda a svobodné vyjádření.
Daimon

2001-03-05 14:14:03 Re: Učíme se snadno
Překvapuješ mne. Znám to jako Konej, co ti libo - to je celý Zákon a je to základní filozofické pojetí magie Aleistera Crowleyho, obsažené v jeho Knize zákona. Crowley tvrdil, že se mu v r. 1904 zjevil jeho anděl strážný jménem Aiwass a nadiktoval mu poselství pro lidstvo, které se tstalo obsahem tří kapitol cit. knihy.
nehodný


2001-03-05 20:39:28 Re: Učíme se snadno
...

Láska je zákon, láska pod vůlí.

Není jiného zákona kromě Dělej, co ty chceš!

Daimon

2001-03-08 11:04:46 Re: Učíme se snadno
To není zcela správné. Crowley byl v době kdy napsal Liber Al Vel Legis přesvědčený buddhista. Nikdy netvrdil, že mu Aiwass nadiktoval poselství pro lidstvo...věděl, že jej napsal on, i když části sebe, o které dosud nevěděl že je...
Doelma

2001-03-14 23:08:44 Re: Učíme se snadno
Do what thou Will this is the whole of the Law. To je přesné znění.

Konej co je ti libo, to je dost pofidérní překlad a je dost mimo. Základem Crowleyovy nauky je učení o pravé vůli - a to se z tohoto povrchního překladu jaksi vytratilo.

Kdes to prosím čet?
Myslím ten nepřesný překlad.


2001-05-15 13:02:32 Re: Učíme se snadno
Nevím co kdo, kde napsal, ale…Všichni se učíme DOBROVOLNĚ, ale MYSLÍME SI, že jsme k tomu DONUCENI.
- Dobrovolnost volby je nesporná a dobrovolnost, tj. počáteční svobodná vůle, není tedy co řešit.
- Pocit nesvobody je JEN POCIT ze tmy a není objektivní.
- Jen neandrtálec ve jménu SVÉ VLASTNÍ SVOBODY, tedy z vlastního pocitu uvězněnosti ve tmě, uspokojuje své ego a své vášně a dělá jen to, co jemu se zlíbí, co jemu jest příjemné … tím však mnoho světla nepřinese ani své duši ani nikomu jinému.Ti, kteří chápou, vědí, že vše co se v životě učí se učit chtějí, co v životě udělají (bez ohledu na černou či bílou) dělají ze své svobodné vůle … nikoli z donucení či nesvobody.
Sight

4.5/5 - (2 votes)

Shlédnutí: 8

Napsat komentář