SLUNOVRAT

Letní slunovrat je jedním z významných čarodějnických svátků. Jistě všichni znáte nějaké pověsti o “svatojánské noci”
. V čarodějické praxi je Letní slunovrat, chcete-li “Meán Samhraidh” jením z malých sabatů. Ptáte se, co je sabat, nebo malý sabat? Shrňme si základní terminologii:
SABATY
– velké nebo malé svátky ve významných bodech kola života.
ESBATY
– pracovní rituály v době úplňku.

Bude-li vás to zajímat, budu pokračovat v popisování jednotlivých svátků během celého roku, tak jak budou aktuální.
Ale již něco k LETNÍMU SLUVNOVRATU
– malému sabatu.

FAKTA

Letní slunovrat připadá na nejdelší den v roce. Letos (21.6.) na ten den připadá novoluní ve 13:58 LČ, měsíc se pohybuje v Blížencích a ve 13:41 přechází do Raka, stejně jako přešlo do Raka i Slunce o něco dříve v 9:38. Všechna tato data mají pro výsledný rituál a jeho povahu jistou důležitost, ale zde se budeme věnovat především základům.

NĚCO Z KELTSKÉ HISTORIE

Slunce bylo pro staré Kelty středobodem rituálního ročního cyklu (neboli kola života). V tento svátek léčivá síla Slunce dosahovala vrcholu. Tato léčivá síla bývala spojována s uzdravující mocí vody a proto oltáře Slunce často stávaly u léčivých pramenů a studen. V určité dny se těmto vodním zdrojům vzdávala čest tzv. “odíváním studny (pramene)”.
Vodní zdroj byl pokryt květinami a větvemi, chodilo se okolo po směru hodinových ručiček a zpívaly se písně, tančilo a hrálo. Následující hostinou byl vzdáván dík vodě a Matce Zemi, která o vše pečuje.
Součástí odívání studní bývalo i přivolávání deště – celebranti nabírali do misek vodu, kterou rozstříkávali po polích a zahradách. O půlnoci v den slunovratu byly na kopcích zapalovány ohně. Lidé kolem nich tančili a bylinami zapálenými z tohoto posvátného ohně se žehnalo dobytku. Uhlíky z ohně slunovratu se rozhazovaly po polích pro zajištění dobré úrody.

Byliny a stromy pro Meán Samhraidh a jejich magické užití v různých rituálech:

Barva: Atribut
Bez černý: jeho květy pomáhají splnit přání
Borovice: strom míru a nesmrtelnosti
Čekanka obecná: užívá se k překonávání životních překážek, pomáhá pěstovat skromnost
Fenykl obecný: užívá se při očistných rituálech a zavěšuje se nad dveře pro odehnání zlých energií
Heřmánek pravý: také chrání dům před špatnými energiemi a přináší sílu a světlo magickým úkonům
Jmelí: jako jedna z nejposvátnějších druidských bylin pomáhá vnímat “svět na druhé straně”
Kapraď samec: přináší štěstí, používá se k vyvolání deště
Levandule lékařská: její spálení nad ohněm slunovratu se používá jako dar Bohu a Bohyni, přináší mír, radost a zdraví
Pelyněk černobýl: chrání poutníky před únavou, úpalem a zlými náhodami


Tyto byliny bývají používány během rituálů a tvoří se z nich amulety nebo se spalují. Některé nedoporučuji konzumovat, jako například jmelí, čekanku obecnou a kapraď samec.

NĚCO O ČARODĚJNICKÝCH RITUÁLECH

Dá se čerpat něco z keltské tradice, ale můžeme se inspirovat i u následujícího rituálu podle Stewarta Farrara a jeho skupiny.

Připravte si nějaké byliny letního slunovratu, barevné svíčky do světových stran chrámu, červenou svíčku na oltář a kus přírodní látky. Nezapmeňte si připravit třínohý kotlík nebo to, co místo něj používáte.

Před rituálem si udělejte malou kapsičku z přirodní látky (např. čistá bavlna, len atd.) a tu naplňte některou z výše uvedených bylin (napr. levandule a heřmánek). Jejich složení přizpůsobte podle sebe dle jejich významu – symboliky.
všechny svoje obavy, nemoce atd., prostě vše, co Vás trápí mentálně vložte do toho pytlíčku. Dobře pak pytlíček ovažte červenou nití. Pytlíček položte na oltář. Stejně jako svíčku a ostatní pomůcky, včetně těch běžně užívaných. Postavte si chrám a uzavřete ho kruhem tak, jak jste zvyklí.
Úplně nejlepší je postavit si chrám v přírodě a udělat si ohýnek, byť jakkoliv malý.

RITUÁL

Použijte svůj běžný rituál, nebo uzpůsobený pro tuto příležitost, to je zcela na vás. Určitě si ale vytvořte alespoň část rituálu pro tuto příležitost – slunovrat. Slunovrat je poledne léta, měli byste do svých veršů vložit přesvědčení, že tento den má sílu odnést všechny vaše i cizí útrapy. Důležitou mentální součástí je silné přání vašeho očištění. Poté, co projdete touto částí, položte nástroj, který jste používali na oltář a místo něj si vemte pytlíček s bylinkami a zapalte červenou svíčku, nebo jste-li v přírodě svůj rituální ohýnek. Pytlíček s bylinami zapalte a hoďte do trojnohého kotle (nebo kotlíku :-). Jak pytlíček hoří proneste modlitbu vyzývající Boha a Bohyni, Slunce, Měsíc a hvězdy, vyzývající i síly čtyřech elementů a proneste přání, aby o tomto magickém slunovratu se jejich síly spojily a doprály vám se očistit od všeho, co jste předem do pytlíčku vložili. Vnímejte energie, které do vás vstupují a očišťují vás. V rituálu pak pokračujte, jak jste zvyklí.

Ať vám Bůh a Bohyně žehnají !

Saille


Archiv komentářů pro tento článek:

2001-05-25 12:44:44 Re: SLUNOVRAT
Je to dost dobrý a rád si přečtu pokračování. A nebo něco dalšího o ritualech!!!


2001-06-05 16:22:25 Re: SLUNOVRAT
Jeste jsem necetla tak opsahly clanek pokud jde
o ritual na cokoliv. Konecne neco! Bude cekat
i dalsi rady. Diky, Medea


2001-06-19 17:47:43 Re: SLUNOVRAT
už chystám Lugnasadh 🙂
saille

5/5 - (3 votes)

Shlédnutí: 425

Napsat komentář