Vypocetni technika ve vycviku magu

Tenhle clanek vznikl puvodne pro fenomen.cz, ale jelikoz nejak asi ustrnul a spravce mi dosud neodpovedel, predkladam clanek zde (navic Ritual.cz jsem poznal pozdeji 🙂 )

A pro rejpaly: ne, nic jsem za to nedostal a napsal jsem to dobrovolne.

A muj puvodni cil, proc jsem tam vubec zacal chodit, byl ciste terapeuticky.

Hned na úvod bych chtěl poznamenat, že nejsem neurolog a celý článek je o mých osobních zkušenostech – pokud se tedy pletu v terminologii, omluvte to prosím, a dejte mi vědět, mail máte na konci článku.

Na stránkách fenomen.cz jsem se nedávno četl chválu na AVS přístroje, které mají uvést do transu. Nebudu polemizovat, protože jsem s danými přístroji neměl dosud nic do činění, ale spíše mne napadlo, že je vlastně škoda, že málokdo ví o velmi účinné metodě zvané EEG biofeedback, která se dá výtečně využít pro nácvik meditačních a magických technik.

Co je to biofeedback se daleko lépe dočtete v jiných článcích (odkazy dávám na konec), proto jen stručně:

EEG biofeedback je metoda zpětné vazby, v tomto případě pomocí počítače. Jestliže náš mozek pracuje správně, počítač vám to dá najevo. Zmatené? Krátce vysvětlím.

Lidský mozek pracuje v určitých hladinách a kmitech. Jedny určují útlum, jiné aktivitu, další pak napětí. Jednotlivé mozkové vlny se jmenují alfa, gama, delta, theta atd. Lidé s optimálně pracujícím mozkem, např. jogíni, piloti, kosmonauti atd. umějí svůj mozek používat daleko efektivněji, například se umějí dokonale koncentrovat a být přitom naprosto uvolněni. Téměř všichni dosáhli jejich mistrovství výcvikem, to znamená že mozek lze naučit pracovat lépe. Mozek se učí rád a dobře.

Proto se zrodil EEG biofeedback. Myšlenka spočívá v tom, že počítač pomocí elektrod snímá hodnoty jednotlivých hladin ve vašem mozku a pokud se blíží optimu, dá vám vědět. Mozek signál zachytí a ví, že v tom okamžiku pracoval správně, tudíž se snaží oné konstelace hladin opět dosáhnout – přirovnal bych to k principu sociálního odměňování a trestání (ona populární metoda cukru a biče).

V praxi to vypadá tak, že sedíte na židli, na ušních lalůčcích máte dvě svorky podobné kolíčkům na prádlo (ty snímají napětí), zezadu na hlavě jednu elektrodu, která se stará o snímání mozkových vln a uši vám kryjí sluchátka. Před vámi se odehrává počítačová hra – například vesmírná stíhačka, letící volným prostorem. Projevy vašeho mozku se automaticky promítají do hry, takže například když jste napjatí, stíhačka padá k zemi, když se správně soustředíte, stíhačka letí rychleji atd. Měřené hodnoty se také graficky znázorňují v podobě tří grafů pod oknem s hrou. Pokud je počítač spokojen s prací vašeho mozku, odmění vás přičtením bodu k vašemu skóre, doprovázené pípnutím ve sluchátkách.Obtížnost hry se dá pochopitelně nastavit. Jakákoliv změna vln v mozku se projeví okamžitě.

První dojem ze hry bude zřejmě zklamání, protože hru neovládáte přímo. Ano, vaše myšlenky nemají na hru žádný vliv, takže pokusy ovládat letadlo mentálními pokyny budou neúspěšné. Je to však správně, protože hra je grafickým \”zrcadlem\” toho, co se děje ve vašem mozku, takže vy se vlastně jen díváte, jak se váš mozek činí.

A co vám to tedy přinese? Co se naučíte tím, že dvakrát týdně zíráte na monotónní hru?

Oficiální prameny tvrdí, že celý proces zlepšuje práci mozku, dokáže potlačit EEG projevy epilepsie, dokáže naučit váš mozek lépe pracovat a mnoho dalšího. Léčí mnoho poruch, ale to by bylo na další příspěvek.

Jaký to má ale význam pro budoucí mágy a mistry meditace? Proč je vůbec tento článek na serveru o ezoterických vědách a záhadách, a ne třeba na doktorka.cz?

Nejen proto, že tam už tyto články jsou, ale i proto, že tato metoda se dá skvěle použít pro magický a meditační výcvik.

O několik řádků výše jsem napsal, že jste pouze pasivní divák. Ano, můžete jím být. Jenže tím se toho moc nenaučíte…

Soustředíte se na výše zmíněný graf nebo na hru samotnou. Tím si trénujete bodovou koncentraci. Musíte neustále hlídat vaši mysl, aby se skutečně soustředila. Na onom grafu pod herní obrazovkou se změna cíle soustředění nijak neprojeví. Počítač pouze registruje, že se na něco soustředíte, a nehlídá, na co. Ani nemůže, není to čtečka myšlenek. Je to na vás, abyste usměrňovali své myšlenky a vraceli je zpět k tréninku. Ujišťuji vás, že po půl hodině toho budete mít plné zuby. Na tom si zase cvičíte vůli, vytrvalost a schopnost překonávat únavu. Bez těchto vlastností nemáte v oblasti magie co dělat, tedy pokud to myslíte vážně.

Počítač vám hlídá uvolnění v okamžicích soustředění, což je také důležitá věc, umět se plně soustředit a být zároveň stoprocentně uvolněný. Obě elektrody na uších vám pouze kontrolují mentální napětí a svalovou tenzi v oblasti hlavy, např. zatínání zubů. Zbytek těla si musíte kontrolovat sami, takže se učíte procítit si vlastní tělo a znát ho, což se také hodí.

Rovněž původní cíl EEG feedbacku, tj. naučit váš mozek lépe pracovat, je také velké plus, u auta se také lépe jede s vyladěným motorem, o práci na vyladěném počítači ani nemluvím.

O účinnosti tohoto přístupu hovoří fakt, že lidé, věnující se meditacím, jogíni apod. si podobné přístroje kupují pro vlastní tréninky.Jeden mistr jógy, jehož jméno jsem už stihl zapomenout, údajně prohlásil:

“To, co jsem se já učil 20 let, se tady dá naučit za 20 sezení.

Trochu nepřesné (viz dále), ale v podstatě to platí. Cvičení, co popisuji výše, přece děláte i bez EEG feedbacku. Tady máte i přímou odezvu a kontrolu chyb, kterých si třeba nevšimnete.

A největší klad – efekt zlepšení je trvalý, tedy i po skončení terapie. Zatím nevíme jak dlouho, metoda je poměrně nová, ale jsou známy případy trvání efektu i přes dvacet let.

Tolik k tomu, co může mág očekávat.

Ale přece jen ani tato výborná metoda není bez chyb. Nic není černobílé a každá mince má dvě strany. Co tedy neočekávat?

Neočekávejte změny po deseti sezeních. Průměrně 20-25 sezení trvá, než vůbec vašemu mozku dojde, co se po něm vlastně chce. U někoho je to více, u někoho méně. Teď ale hovořím pouze o změnách v EEG. Soustředění, vůle a sebekontrola se samozřejmě zlepšují stále – jedná se přeci o trénink. Za předpokladu, že aktivně spolupracujete.

Neočekávejte, že když si čas jen tak odsedíte, budete dobří. Znovu zdůrazňuji, biofeedback z vás neudělá mága, ani vám nenaleje do hlavy žádné schopnosti. Je to jen pomůcka pro zefektivnění vašeho úsilí a tvrdé práce. Nenahradí to hodiny cvičení. “Pouze” velmi zefektňuje trénink.

Neočekávejte, že se vaše EEG v případě poruchy mozku změní vždy. Někteří lidé na tuto léčbu prostě nereagují. Stává se to. Vím i o případu mladého kluka s lehkou mozkovou dysfunkcí (poruchy soustředění), u kterého žádné výsledky vidět nebyly. Na druhou stranu vím o mnoha případech, kdy biofeedback opravdu pomohl. Údajně si jeden pacient po pouhých čtyřech sezeních začal pochvalovat, jak se mu dobře spí. Terapeutický účinek se opravdu liší člověk od člověka, a nedá se to zjistit jinak než tím, že to zkusíte. Některým lidem se dokonce změní EEG a jejich lehká mozková dysfunkce nezmizí, jiní pozorují pronikavé zlepšení svých poruch v životě a EEG tvrdí opak. Tohle všechno se ale týká spíše terapeutického nasazení – na výcvik soustředění a uvolňování, tedy to, co je pro čtenáře tohoto článku důležité, to vliv nemá.

A konečně poslední negativum je cena. Smutné, ale je to tak, nic není zadarmo. Podrobný ceník viz na stránkách EEG biofeedbacku, stručný výtah: Dopoledne 300 Kč, odpoledne 400 Kč. Vstupní vyšetření a úvodní sezení 525 Kč. Při objednání 10 sezení naráz je 10% sleva. Sezení jsou v průměru dvakrát týdně.

Přitom cena vůbec není přemrštěná, jak by se mohlo stát. Pořizovací cena přístrojů je velmi vysoká, speciální software také není zadarmo a podobně.

Firma Galaxy prodává přístroje, které jsou o tři řády levnejší a používají ten samý princip. Proč si tedy nekoupit malý přístroj za šest tisíc?

Problém vidím v tom, že u nich se změna soustředění neměří elektrodou na hlavě (kterou čtou údaje přímo z mozku), ale odporem na kůži – tudíž reakční doba přístroje na chybu je asi dvě až pět vteřin, což už téměř pozbývá efektu zpětné vazby, tedy samotného principu. U EEG biofeedbacku máte reakci v desetinách sekundy, tedy zpětnou vazbu máte okamžitě. Navíc EEG biofeedback centrech jste pod dohledem neurologů a psychologů, kteří ví, jakou další strategii v terapii zvolit a na co se zaměřit, abyste za své peníze dostali co nejvíc.

A jaké mám zkušenosti s EEG biofeedbackem já?

Trpím lehkou mozkovou dysfunkcí – poruchy soustředění. Nedokážu se příliš dlouho soustředit na jednu věc, nedokážu příliš dlouho sedět na jednom místě bez hnutí. Několik let jsem si pohrával s myšlenkou zkusit to – jen se dokopat ke zjištění údajů a k návštěvě. Jednoho dne jsem se odhodlal – a nelituji.

Lépe spím. Dříve jsem často zadrhával v řeči (rovněž projev mé poruchy), nyní mluvím zřetelně lépe. Obřas mě sice překvapí návrat vady řeči, třeba dva dny mluvím sice rychle, ale bez koktání – pak náhle dvě až tři hodiny, někdy třeba celý den, začnu opět zadrhávat. Stejně či o maličko hůře než před léčbou. Pak opět porucha zmizí – a to náhle. Během (řádově) vteřin.Údajně to je normální, a musím potvrdit, že frekvence a délka těchto “flashbacků” se snižuje. Výjimečně se mi také stane, že si začnu plést slova a jejich významy, ale to jen opravdu výjimečně. Můj názor, že to je prostě projev faktu, že mozek mi jistým způsobem fungoval 25 let, teď se celý systém drah signálů “předělává” a proto nastávají občasné “výpadky sítě”, mi byl potvrzen s tím, že “je to sice velmi zjednodušeně řečeno, ale v podstatě to tak je.”

Pozoruji rovněž znatelné zlepšení soustředění a výsledků osobních tréninků meditace, vyprazdňování mysli atd. Domnívám se, že v tomto ohledu bude EEG feedback přínos pro každého bez výjimky, pokud bude aktivně spolupracovat.

Takže já nelituji, že jsem začal. Stálo mě to už hodně peněz, a ještě bude stát, ale léčebné účinky se u mě projevují a můj magický trénink se značně zefektivnil. A investice do mého mozku – neznám lepší možnost zúročení peněz než zlepšení zdraví a rozvinutí schopností.Už jen proto, že mi je nikdy a nikdo nevezme a mám je kdykoliv k dispozici.

A i zdraví lidé, kteří nemají mozkové dysfunkce či podobné poruchy, zjistí přínos spočívající v optimalizaci práce mozku. Znovu zde uvedu přirovnání k autu – můžete jezdit s nevyladěným motorem, ale s vyladěným se jede zřetelně lépe a efektivněji.

A to je to, co vám EEG feedback může dát. Vyladí vám váš motor, aby pracoval úsporněji a účinněji. Řídit už se musí naučit každý sám.

Jaroslav Posekaný

Odkazy:
www.eegbiofeedback.cz – domovská stránka celého centra. Můžete se zde dočíst, jak EEG biofeedback funguje a co všechno léčí. Rovněž tu jsou kontakty na EEG biofeedback centra v celé republice, jen je nutné trochu hledat, stránka je sestavena poněkud chaoticky.

Mé zkušenosti s odbornou úrovní personálu a s jeho vstřícností a ochotou jsou kladné.

www.galaxy.cz – psychowalkmany a přístroje na bázi feedbacku (není to EEG feedback!). Personál se údajně chová vstřícně a příjemně, dokonce vás prý přístroj nechají vyzkoušet.


Archiv komentářů pro tento článek:

2002-05-22 11:30:46 Re: Vypocetni technika ve vycviku magu
Vítám Xainta na Rituálu, ať se Ti tady líbí. 🙂
Ragimiri

2002-05-23 14:43:57 Re: Vypocetni technika ve vycviku magu
jeee, nazdar 🙂 no libi se mi tu, jinak bych tu nebyl 🙂 btw. uz to nemusis cist, mas to tady 🙂

Xaint

2005-08-09 16:28:00 Re: Vypocetni technika ve vycviku magu
PO 20 letech cviceni jogy,pokud cvicite uprimne,tak se vase srdce rozhori laskou ke vsemu zivemu,to pomoci pristroje nikdy nedosahnete//namyslenost nekterych lidi nezna mezi,pritom o joze nic nevedi


Ohodnoť

Shlédnutí: 38

Napsat komentář