Pořádek, řád a nepořádek – neřád!

Jsem velmi nepořádný člověk. Lidé, kteří mne znají, vědí, že stačí jen pár minut, aby se kolem mne začaly zcela chaotickým způsobem kupit věci, že se v mé přítomnosti předměty záhadně ztrácejí i nečekaně objevují a že můj pokoj obvykle vypadá jako podivná směsice neudržovaného (a notně zaprášeného) archivu a obchodu obnošeným šatstvem. Již delší dobu jsem se odhodlával uklidit.

S vědomím magických souvislostí jsem chtěl docílit nejen prostého uspořádání věcí a odstranění dusivého prachu, ale i očisty vnitřní, neboť tak, jako je chaos vnější projevem mého chaosu vnitřního, doufal jsem, že odstraněním nepořádku docílím i nějaké hlubší osobnostní proměny.
Lenost byla v tomto případě silnější než kdy předtím. Několik dní jsem se místo uklízení věnoval raději studiu japonštiny, ale ani to za moc nestálo, a tak jsem zatnul zuby a pustil se do té vrcholné reorganizace (za vydatného a naprosto neopominutelného přispění svého spolubydlícího).

Povedlo se! Pokoj již nevypadá jako zanedbané vetešnictví a mám z toho všeho docela dobrý pocit.
Ale přece (fenomén zajímavý zvláště psychologicko-magicky) zůstali (téměř doslova) – kostlivci ve skříni. Neodhodlal jsem se probrat stovkami papírů, útržků a poznámek, prostě jsem je sesypal do tašek a zavřel do skříně či uložil do šuplíků, na které by bylo lepší zapomenout. I část oblečení se ocitla uschována bez ladu a skladu, jen méně na očích. Když o tom tak přemýšlím, je to docela výstižný obrázek mé osobnosti.

A proč to všechno vlastně píšu? Až budete zase jednou uklízet, zamyslete se nad tím, jak stav vašeho bytu vypovídá o vaší osobnosti, co dáváte najevo a co skrýváte, co uspořádáte a co raději sami před sebou schováte do šuplíku. Možná se o sobě dozvíte leccos zajímavého…

Jaroslav


Archiv komentářů pro tento článek:

2002-02-14 14:57:00 Re: Pořádek, řád a nepořádek - neřád!
Mohu jen potvrdit co už řekl David Bowie na otázku čím to je že má doma tak naklizeno: Pravidelnej úklid je tou nejlepší terapií proti drogám kterou znám.. 😉
Doelma

2002-02-25 14:39:52 Re: Pořádek, řád a nepořádek - neřád!
Souhlas s tím od D.B. Ale je to ubíjející a hrůzně nekonečná terapie, zvlášť když máš ještě nějaký lidi, který ti nosí všude další a další věci.
Taky ještě se to nesmí s tou terapií zas přehánět.2002-03-28 13:41:00 Re: Pořádek, řád a nepořádek - neřád!
Někdy může být úklid fantastický dobrodružství, který Ti otevře nový obzory.
Když se máš při něm i s kým bavit a spolupracovat, no nádhera.
Ahoj Davide Bowie.


2002-10-05 12:13:26 Re: Pořádek, řád a nepořádek - neřád!
Jo, dřív jsem měla u sebe taky chaos a snažila se to uklidit. Postupem LET se to povedlo a stal se ze mě lepší člověk, duševně ne vyzší úrovni. Je fakt, že po uklizení vašeho bordelu se cítíte líp. Vemte si Feng-Shui.Vypráví o podobném tématu....


Ohodnoť

Shlédnutí: 37

Napsat komentář