Slunovrat

Zimní slunovrat je tak trochu ve stínu vánočního shonu, nákupů a vůbec mamonu ženoucího nás lidi do super obchodů s myšlenkou, že bez co nejdražších dárků nebudou naší blízcí, přátelé a spolupracovníci dostatečně uspokojeni. Ano, až tak daleko se reklamním společnostem a managmentu obchodních domů podařilo dohnat prostého člověka. Co se dá dělat? Dělat se nedá nic – společnost je gigant, který převálcoval již nejednoho revolucionáře.:-) Mnohem smutnější je však opomíjení v magii velmi důležitého svátku – Slunovratu, který tu byl dávno před křesťanskými vánocemi, které jsou vlastně jeho do církevních dogmat ukrytou obdobou. Tak jako pohané slavili návrat obnoveného a znovuzrozeného slunce, slaví křesťané narození maličkého Krista, kterého první křesťané ztotožnili – se Sluncem.

Letošního roku to bylo 21.12. 2000 ve 12:30 našeho času, kdy se nám Slunce začalo opět vracet. Den se teď začne prodlužovat a noc a její temnoty nás přestanou pohlcovat. Nevím, kolik z vás si tuto skutečnost vůbec stihlo uvědomit. Já osobně o tomto svátku vím, avšak nijak výrazněji ho neslavím. Mám ale přítele, který je vyznavačem této kultury a svátek slunovratu se chystal náležitě oslavit. Nakonec se tak ale nestalo … proč? I přesto, že se na tento okamžik připravoval, vzal si volno z práce a nachystal si “náčiní”, podlehl na poslední chvíli své vlastní neschopnosti být výjimkou a raději tento magický okamžik prospal a zbytek dne proseděl na zaměstnavatelem pořádané oslavě “vánočního ducha”.

Je to jeden z mnoha smutných příběhů vytrácejícího se uvědomování si vlastní identity, neschopnosti jedince nalézt své místo ve společnosti. Je to problém, od nějž se odvíjí spousta dalších více, či méně důležitých společenských jevů stojících za zamyšlení. Je to smutné zjištění o kamarádovi.

S přáním krásných vánočních svátků

Ro.


Archiv komentářů pro tento článek:

2000-12-24 13:41:53 Re: Slunovrat
Souhlasím s tebou. Tvého přítele je mi opravdu líto, měl by se zamyslet co vlastně chce, chlast nebo magii?


2000-12-26 20:05:37 Re: Slunovrat
Mého přítele ti zase tak líto být nemusí…

Celý příběh má ještě pointu, kterou jsem v době, kdy jsem napsal předchozí článek, neznal:

Nejen, že si užíval na vánoční besídce, ale on se téhož dne celkem dost ožral a domů se vracel jen s podporou všech svých končetin! A to už je celkem drzost.:-)

No a jak se tak plazil co ruka nohu mine, narazil v poslední fázi cesty na svůj osud v podobě některého vykutáleného souseda v domě. Ten nelenil a našemu milému příteli probral kapsy. Krom mobilu tam našel i nějakou tu stokorunu. Pravděpodobně neváhal ani vteřinu a vše, co se zdálo mít nějakou cenu rychle přemístil do vlastních kapes.

To muselo být ráno překvapení… Zvláště pak, když na ukradený mobil směřovala nelevná reklama ve Zlatých stránkách. Ale štěstí se na něho, kamaráda mého, usmálo:-)) Jeden dobrý člověk v domě se mu svěřil, že jakousi kartu k telefonu našel vyhozenou na schodech a jestli o ni má zájem, tak mu ji prodá tak za 500,- Kč. No, co naplat - obchod je obchod a každá sranda něco stojí…

No uznejte sami, není to nádherný důkaz toho, že magie ještě stále funguje?:-)
Ro.


2000-12-27 01:51:20 Re: Slunovrat
Nesoudil bych tvého kamaráda tak přísně. Lpění na obřadech a rituálech není až tak důležitý. Když se pobavím s přáteli a dejme tomu vypiju nějaký alkohol, neznamená to, že si neuvědomuji vlastní identitu. Ovšem zvenku to tak může vypadat. Myslím si, že toto období spojované s vánocemi nebo se slunovratem apod. je hlavně o přílivu životní energie z kosmu každoročně v těchto dnech. A tento dárek je výhodné co nejlépe využít i s ohledem na ostatní. A v tomto by nám teoreticky trochu společnosti, zábavy i toho nakupování nemělo zabránit.
Hezké prožití všech svátků.
Angelstar.


2001-01-03 00:35:55 Slunovrat - třetí krok do hlubin
Magie funguje daleko víc, než by neznalého napadlo.
Pokud chci dopsat tento třetí a možná už poslední díl vyprávění o Slunovratu a co z toho vzešlo, musím se vrátit znovu na začátek. Ten jsem, pravda, pominul - pár drobností jsem totiž tehdy ještě nepokládal za podstatné.
Tak jednak je můj přítel, o nějž se jedná, mým kolegou v práci a na zasvěcení run si se mnou vyměnil službu. A jednak na magii nevěřil. Ne že by na ni nevěřil v tom pravém slova smyslu, spíš si říkal … na mě je magie krátká … no však víte jak to myslím.
Nemaje peněz, jistě jej dosti vytrestala i událost, kterou jsem připsal ve druhém komentáři. Ale ono to nebylo vše. Onoho 21.12. jsem měl být v práci já. S výměnou jsem oproti všem svým zvyklostem souhlasil - takový důvod jako zasvěcení run jsem pokládal za pádný. A tak jsem já šel do práce 21.12 a můj kamarád zase místo mne 30.12. Oba pracujeme s dětmi okolo 16 let..
Ale toho 30.12. se můj milý přítel dětem vůbec nelíbil. A tak mu srovnaly obličej dle svého vkusu. Prostě dostal nakládačku, takovou, jakou nikdo na pracovišti nepamatuje.
Zdá se vám to kruté? Ne, není to kruté. Je to velice poučné.
Ro.


2001-01-03 16:44:19 Re: Slunovrat - třetí krok do hlubin
Ro. Má naprostou pravdu. Nikdy na to nezapomenu ani já. A děkuju za tu zkušenost, byla sice docela krutá, ale bylo jí třeba. Skoro se dá říci, že se mi po těch peckách kovovou tyčkou do hlavy docela rozsvítilo. Jen si nejsem jist, jestli nepotřebuji ještě. Jo - byl jsem fakt osel... J.


2001-01-04 17:20:48 Re: Slunovrat
Bylo to 800... J. 😉
Ro

5/5 - (1 vote)

Shlédnutí: 48

Napsat komentář