Jak se nezbláznit v této době

Tato doba je je tvrdá a nepříjemná i na naší duševní zdraví. Začala jsem se cítit nejistě. Nové velikonoční a kreativní zboží a po měsíci a půl opět zavíráme. Už to unavuje a nebaví nás to. Časem nebaví číst, TV ani další věci, které byly odreagováním.

Připomnělo mi to situaci před pár lety, kdy jsem se zhroutila. Co dál a jak dál? Než mi zabraly léky, mě to nevadilo. Jen jsem spala. Ale marodit čtyři měsíce a jen s pár hodinami vycházek, nic moc. Na doporučení psycholožky, jsem začala dělat věci jinak a v jiný čas. Člověk je zvyklý mít pravidelnost – práce, úklid, nákup, vaření, žehlení, škola/školka, učení… pak se situace změní a musí se být delší dobu doma (nezaměstnanost, nemoc nebo je to tato situace), a je po pravidelnosti s pevným řádem i časem. Tak jsem opět začala dělat věci jinak. Úklid, spánek, četba, karty, nákup…, to vše dělám v jiný čas. Už si nedělám vrásky, když si nevyložím karty nebo nečtu magickou knihu, a místo toho se podívám na TV. Je to důležité nepociťovat vinu z toho, že jsem si ráno nevyložila karty. No bože, vždyť se nic neděje. Večer si můžu udělat zpětnou vazbu. A tak je to se vším, aspoň den utíká jinak a není monotónní. A v tyto dny, kdy nemůžeme cestovat z okresu a krajů, je důležité si zachovat mysl i duši v pohodě a nestresovat se, že něco nemám udělané či jsem zapomněl/a….

Ne každému to může vyhovovat, přesto je to takový malý návod, jak přežít nenadálé situace s dlouhodobým pobytem doma. Může pomoci i někomu, koho znáte a má problémy. I vy si můžete vyzkoušet změnu denního rytmu. Vždyť se nic nestane ani nám nezlevní chleba, když něco udělám jinak. Osobní, rodinné či jiné rituály zůstávají, jen se pozmění čas. Rutina pomáhá jít vpřed, ale taky může stresovat, když je člověk dlouhodobě vystaven nestandardní situaci.

Je to můj pohled i zkušenost, která mi pomohla a pomáhá se nezhroutit.

Geba

3/5 - (3 votes)

Shlédnutí: 26

Napsat komentář